Bizi Hemen Arayın
Bize Sorun

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

İnsan hayatında gelişimin en hızlı olduğu çocukluk dönemi, aynı zamanda ruhsal sağlığımızın temellerinin oluştuğu dönemdir. Çocuğun kendisini, ailesini ve hayatı nasıl algıladığı, yaşadığı sorunlar karşısında nasıl davrandığı, kendisini nasıl ifade ettiği ileriki yıllarda kendisine ve hayata yaklaşımını şekillendirmede önemli rol oynar.

Çocuk danışmanlığı ve terapi süreci, çocuğun duygu ve düşüncelerini fark etmesi, ifade etmesi, yaşanan sorunların oluşumunda etkisi olan faktörlerin belirlenmesi ve çocuğa bu sorunlarla baş etme becerisi kazandırmayı amaçlar. Bu süreçte anne baba ile yapılan seanslar  ihtiyaca yönelik ebeveynlik becerilerinin desteklenmesi ile ilerlemeye katkı sağlar.

Çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tarif edebileceğimiz ergenlik döneminde, büyümeye eşlik eden fiziksel değişimlerin yanında; duygusal, zihinsel ve sosyal olarak da hızlı bir değişim yaşanır. Ergen birey,  aile, arkadaş ve diğer sosyal ilişkilerine, içinde bulunduğu değişim ile entegre olmaya çalışır. Bazı durumlarda ergen birey bu hızlı değişim sürecinde zorluklar yaşayabilir.

Çocuk  ve ergen danışmanlığında, terapist odağına çocuğu ve genci alırken, sürece mutlaka  ebeveynler de katılır. Çocuk ve ergenin sorunlarının ve ihtiyaçlarının neler olduğunun belirlendiği ilk seans başta olmak üzere, bazı seanslar anne-babanın da dahil olduğu şekilde düzenlenir. Ne sıklıkla seansın anne ve babayla yapılacağına, ele alınan sorunların ne olduğuna ve çocuk-ergenin ihtiyaçlarına göre karar verilir.

İstanbul Psikoloji Akademisi olarak, çocuk ve ergenlerle uzman terapistlerimiz eşliğinde, farklı terapi yöntemleri ile çalışmaktayız.

Kurumumuzda çocuk ve ergenlerle uygulanan başlıca terapi yöntemleri:

  • Bilişsel Davranışçı Terapi
  • Oyun Terapisi
  • Filial Oyun Terapisi
  • Sanat Terapisi