Bizi Hemen Arayın
Bize Sorun

Aile ve Çift Terapisi

İki kişi arasında kurulan bağ, ilişkinin en temel tanımıdır. İlişki; bireylerin duygu ve düşüncelerinin davranışlarla şekillendiği; arzu, istek ve ihtiyaçların cevap bulmasına yönelik karşılıklı yürütülen bir süreçtir.

Çift ve Evlilik Terapisi

Çift ve evlilik terapisi; evli olan ya da olmayan çiftlerin, yaşadığı sorunları, anlaşmazlıkları, ilişkilerinde zorlandıklarını düşündükleri durumları ele alıp, çözmeyi amaçlayan bir terapi yöntemidir. Çift terapisi evli olan/olmayan çiftlerin ilişki problemlerini ve iletişim problemlerini ele alabileceği gibi, evlilik öncesi çiftlerin ilişkileri ve bu süreç ilgili birçok soru veya sorunlarının da çalışılabileceği bir terapi yöntemidir. Genel olarak çiftlerin seanslara birlikte katıldıkları, bazı durumlarda da teke tek seansların yapıldığı bir yöntemdir. 

Aile Terapisi

Temel sistemde bir davranış, başka bir davranıştan etkilenebilir. Toplumun en küçük birimi olan aile sisteminde de her bireyin davranışı diğer aile bireylerini etkilemektedir.  Her aile üyesinin kendisini nasıl ifade ettiği/ edebildiği aile içi iletişimde etkin bir rol oynar. Bu nedenle aile üyelerinin her birinin birbirleri ile (eşlerin, anne ve babanın ayrı ayrı çocuk/çocukları ile, kardeşlerin birbirleri ile) kurdukları iletişim, aile içi iletişimi etkilemektedir.   

Aile terapisinde; aile içi dinamiklerin incelenmesi, aile bireylerinin getirdiği problemlerin ele alınması, aile fertlerinin farkında olduğu veya olmadığı sorunların çözülmesi amaçlanır.  Burada bireysel terapiden farklı olarak yaşanan sorunlar aile sistemi içerisinde değerlendirilir ve aile üyeleri ile çalışılır. Aile terapisinde bazen tüm aile ile, bazen aile üyelerinin bir kısmı ile bazen de bir aile üyesi ile çalışılabilir.